W Warszawie nie można się nudzić. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych miejsc i atrakcji, które mogą Państwa zainspirować do wizyty w Warszawie. Zapraszamy do zwiedzania Warszawy!

STARÓWKA, niemal w całości odbudowana po wojennych zniszczeniach, znajduje się na liście UNESCO, podziwiać tu można kolorowe kamieniczki, Zamek Królewski (również w pełni odbudowany, bo po upadku Powstania Warszawskiego został wysadzony w powietrze, warto zwiedzić z przewodnikiem ciekawe wnętrza kryjące takiej skarby jak chociażby dzieła Canaletta, czy Bacciarellego, zachwycająca jest zwłaszcza Sala Balowa z największym w Polsce plafonem przedstawiającym sceny mitologiczne), a także stojącą na Placu Zamkowym kolumnę Zygmunta III Wazy – króla, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Ta część Warszawy to numer jeden w przewodnikach turystycznych i najstarsza dzielnica miasta. Składa się z Zamku Królewskiego, zabytkowych kościołów i XVII i XVIII-wiecznych kolorowych kamienic. Całość otacza średniowieczny mur obronny z czerwonej cegły. Poza obowiązkowym wypiciem kawy na jednym z dwóch historycznych placów targowych, warto tutaj jak najwięcej zbaczać z głównych ulic i próbować się zgubić. Można dzięki temu trafić na wąskie przejścia na podwórka kamienic, ukryte ogródki czy schody prowadzące donikąd. Warto pospacerować uliczkami Starówki, usiąść przy najładniejszym placu Warszawy – Rynku Starego Miasta i obserwować tłumy turystów, którzy tłoczą się tutaj niemal przez cały okrągły rok.

GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, znajduje się na Placu Piłsudskiego w miejscu gdzie ocalały po wojnie arkady dawnego Pałacu Saskiego. Atrakcją turystyczną są uroczyste zmiany warty, które mają miejsce w każdą niedzielę o godzinie 12:00. Warto jest przejść nieco dalej do pierwszego publicznego parku Warszawy – Ogrodu Saskiego, założonego w XVIII wieku.

KOŚCIOŁY, jest kilka kościołów w stolicy, które zasługują na szczególną uwagę: Katedra świętego Jana – oczywiście odbudowana po wojnie, znajdują się tu między innymi bardzo cenny krucyfiks z XVI wieku, płyta nagrobna ostatnich książąt mazowieckich (pochowani są w podziemiach kościoła, podobnie jak na przykład Henryk Sienkiewicz). Druga świątynia warta odwiedzenia to Kościół Franciszkanów, którego wnętrze niemal nietknięte przetrwało zawieruchę wojenną, a także Kościół Kapucynów, gdzie znajduje się sarkofag z sercem Jana III Sobieskiego i w okresie Świąt Bożego Narodzenia ruchoma szopka oraz Kościół Świętego Krzyża, której wnętrze kryje urny z sercem Fryderyka Chopina oraz Władysława Reymonta.

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, bardzo ciekawe, ” wielopokoleniowe” i nowoczesne muzeum (ekspozycje oprócz tradycyjnych zdjęć, przedmiotów, broni, pamiątek historycznych po dawnych mieszkańcach Warszawy opatrzone są również w elementy świetlne, dźwiękowe, filmowe itp.). Jednym z wydarzeń, które w największym stopniu do dziś określają tożsamość Warszawy jest tragiczny zryw pod koniec Drugiej Wojny Światowej. Miejsca związane z Powstaniem Warszawskim znajdziesz w całym mieście, mogą to być murale z symbolem Polski Walczącej, tablice pamiątkowe i dziury po pociskach w murach kamienic. W multimedialnym Muzeum Powstania Warszawskiego można posłuchać autentycznych relacji powstańców, zobaczyć replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 i dowiedzieć się jak wyglądało życie w powstańczej Warszawie. Jeśli uda Ci się odwiedzić miasto 1 sierpnia, będziesz mieć okazję zaobserwować jak obchodzi ono rocznicę wybuchu powstania. Najlepiej być wtedy na Cmentarzu Powązkowskim albo w centrum miasta, aby doświadczyć jak o godzinie 17 (godzina „W” – start powstania) na minutę zatrzymuje się ono w hołdzie poległym. Otwarte zostało w w 60 rocznicę wybuchu powstania w zaadaptowanym specjalnie do tego celu zabytkowym XIX wiecznym budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich. To pamiątka i hołd oddany wszystkim, którzy walczyki i oddali życie w obronie Stolicy i całej Polski. Więcej zobaczcie na stronie muzeum.

ZAMEK UJAZDOWSKI, wzniesiony był w XVII wieku jako druga rezydencja królewska w Warszawie, jednak tak naprawdę tej funkcji nigdy nie pełnił. Dzisiaj natomiast, po gruntownej renowacji, mieści się w nim Centrum Sztuki Współczesnej. Warto jest się też przejść wzdłuż dawnych pałaców i reprezentacyjnych budynków oraz ciekawych kamienic ciągnących się wzdłuż niegdyś jednej z najbardziej eleganckich ulic Warszawy – Aleje Ujazdowskie.

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE, jeden z najpiękniejszych (a może nawet najpiękniejszy) kompleks ogrodowo – pałacowy całej Polski, dawna letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Letnia siedziba królów polskich to także popularny kierunek wśród turystów odwiedzających Warszawę, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele mają one do zaoferowania. Poza spacerem w kierunku amfiteatru, karmieniem karpi na mostku przy Pałacu na Wyspie, w sezonie można tu bezpłatnie posłuchać koncertów chopinowskich, poćwiczyć jogę na trawie, czy przespacerować się po niedawno odrestaurowanym Ogrodzie Chińskim. Do kultowych należą już też wystawy prezentowane na ogrodzeniu parku wzdłuż Alei Ujazdowskich. Najbardziej charakterystyczne budowle kompleksu to bez wątpienia: Stara Pomaranczarnia– dziś największa galeria rzeźby w kraju, Biały Domek, gdzie można podziwiać ciekawe wnętrza, Pałac na Wodzie – miejsce gdzie król organizował swoje słynne obiady czwartkowe. Tutaj znajduje się również najsłynniejszy na całym świecie pomnik znakomitego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, a niedaleko od niego – Belweder.

WILANÓW, kolejny wspaniały zespół parkowo-pałacowy założony przez Jana III Sobieskiego na kupionych przez niego ziemiach. Znajduje się jakieś 6 km od centrum Warszawy. Obowiązkowo należy zwiedzić tutaj okazały barokowy pałac, z przestronnymi komnatami i salami a także rozległym dziedzińcem oraz park prezentujący dwa style – francuski i angielski. Wśród drzew, krzewów i innej roślinności dostrzec można liczne ciekawe XIX wieczne budowle (np. zameczek, oranżeria, altana)

PAŁAC KULTURY I NAUKI, symbol poprzedniej epoki, dar Związku Radzieckiego dla Warszawy, budynek przez jednym podziwiany a przez innych znienawidzony. Znajduje się Placu Defilad i jest najwyższym budynkiem w całej Polsce! Posiada mnóstwo sal, pomieszczeń, w których zlokalizowane są siedziby i biura wielu instytucji i firm. Można też wjechać na 30 piętro – taras widokowy, by podziwiać panoramę Warszawy. Znajduje się tu również ciekawe Muzeum Techniki.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK, powstało w 2005 roku i jego celem jest promowanie wśród najmłodszych zwłaszcza nauki, poprzez zabawę, eksperymenty, uczestnictwo w doświadczeniach itp. Tutaj można wszystkiego dotknąć, poczuć, sprawdzić, przetestować. Odbywają się tu wystawy stałe, znajdują się tu laboratoria a także jedyne w swoim rodzaju Planetarium – Niebo Kopernika. Zobacz więcej na stronie Centrum.

Profesjonalne zwiedzanie Warszawy zapewnia przewodnik Agus: www.agusinfo.com .

Kolejne ciekawe miejsca poniżej:

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE, jedno z najbardziej znanych miejsc w Warszawie. Znajduje się tutaj Pałac Prezydencki (Pałac Namiestnikowski), który wybudowany został w XVII wieku dla hetmana Koniecpolskiego (stąd też jeszcze jedna nazwa – Pałac Koniecpolskich). Na dziedzińcu pałacu, który dziś pełni rolę oficjalnej prezydenckiej siedziby znajduje się bardzo znany pomnik Józefa Poniatowskiego. Na Krakowskim Przedmieściu zobaczymy też XIX – wieczny pomnik Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, czy najsłynniejsze i najstarsze warszawskie hotele – Bristol oraz Europejski (niegdyś najbardziej ekskluzywny hotel w całej Europie).

Pałac w Wilanowie
To także jeden z klasyków turystycznej mapy Warszawy, ale naprawdę trudno się dziwić. Poza możliwością zwiedzenia wyjątkowego barokowego pałacu króla Jana III Sobieskiego, warto tu zaczerpnąć świeżego powietrza, przechadzając się po przepięknym przypałacowym ogrodzie. Pochodzi on z XVII wieku i został zaprojektowany w stylu włoskim, nawiązując do form antycznych, renesansowych i barokowych.

Wisła

Zagospodarowanie wschodniego brzegu Wisły to w ostatnich latach jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji Warszawy. Poza odnawiającym swoje oblicze Powiślem i fantastycznym Centrum Nauki Kopernik, nad wodą powstały bulwary, na które przenosi się życie mieszkańców, szczególnie w cieplejszych miesiącach w roku. Dyskoteki na barkach, mobilne teatry, plaże i pokazy świetlne fontann to tylko niektóre z nadwiślańskich atrakcji. Coraz popularniejsze stają się też rejsy po rzece, a Ci, którzy wolą bardziej kameralną atmosferę, mogą się przenieść na drugą, mniej zagospodarowaną stronę Wisły, skąd z kolei rozciąga się fantastyczny widok na lewobrzeżną Warszawę.

Turystyczne ABC

Podróżowanie samemu może być wyzwaniem, ale także niezapomnianym doświadczeniem. Oto kilka porad, jak podróżować samemu:

  1. Wybierz odpowiednią destynację - Wybierz destynację, która odpowiada Twoim zainteresowaniom i preferencjom podróżniczym. Jeśli lubisz zwiedzać miasta, wybierz miejsce z ciekawą architekturą i bogatą historią. Jeśli preferujesz kontakt z naturą, wybierz miejsce, gdzie możesz uprawiać sporty na świeżym powietrzu lub po prostu odpocząć wśród pięknych krajobrazów.
  2. Znajdź dogodne noclegi - Przed wyjazdem zarezerwuj dogodne noclegi, które zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo. Możesz skorzystać z internetowych serwisów rezerwacyjnych, ale warto też poszukać tanich noclegów w hostelach lub kwaterach prywatnych.
  3. Przygotuj swój bagaż - Przygotuj swój bagaż zgodnie z planowanym typem podróży. Jeśli planujesz zwiedzanie miasta, warto zabrać wygodne buty i lekkie ubrania. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, zadbaj o odpowiedni sprzęt sportowy i wygodne ubrania. W każdym przypadku warto pamiętać o podstawowych artykułach higienicznych i lekarstwach, takich jak środki przeciwbólowe czy opatrunki.
  4. Przygotuj się na samotność - Podróżując samemu, należy się przygotować na samotność. Warto zabrać ze sobą dobre książki, słuchawki z muzyką lub podcastami oraz planować aktywności, które zapewnią nam kontakt z innymi ludźmi, np. wycieczki z przewodnikiem lub warsztaty tematyczne.
  5. Zadbaj o bezpieczeństwo - Podróżując samemu, zawsze warto pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Unikaj niebezpiecznych dzielnic, nie nos ciężkich sum pieniędzy przy sobie i staraj się trzymać na bieżąco z informacjami dotyczącymi ewentualnych zagrożeń.
  6. Bądź otwarty na nowe doświadczenia - Podróżując samemu, warto być otwartym na nowe doświadczenia. Warto próbować nowych potraw, poznawać nowych ludzi i uczestniczyć w lokalnych zwyczajach. Dzięki temu możemy poznać zupełnie nowe kultury i zrobić wspaniałe wspomnienia.

Podróżowanie samemu może być wyzwaniem, ale także niezapomnianym doświadczeniem. Warto przygotować się odpowiednio i cieszyć się wolnością, którą daje nam podróżowanie bez zobowiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *