W Warszawie nie można się nudzić. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych miejsc i atrakcji, które mogą Państwa zainspirować do wizyty w Warszawie. Zapraszamy do zwiedzania Warszawy!

STARÓWKA, niemal w całości odbudowana po wojennych zniszczeniach, znajduje się na liście UNESCO, podziwiać tu można kolorowe kamieniczki, Zamek Królewski (również w pełni odbudowany, bo po upadku Powstania Warszawskiego został wysadzony w powietrze, warto zwiedzić z przewodnikiem ciekawe wnętrza kryjące takiej skarby jak chociażby dzieła Canaletta, czy Bacciarellego, zachwycająca jest zwłaszcza Sala Balowa z największym w Polsce plafonem przedstawiającym sceny mitologiczne), a także stojącą na Placu Zamkowym kolumnę Zygmunta III Wazy – króla, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Ta część Warszawy to numer jeden w przewodnikach turystycznych i najstarsza dzielnica miasta. Składa się z Zamku Królewskiego, zabytkowych kościołów i XVII i XVIII-wiecznych kolorowych kamienic. Całość otacza średniowieczny mur obronny z czerwonej cegły. Poza obowiązkowym wypiciem kawy na jednym z dwóch historycznych placów targowych, warto tutaj jak najwięcej zbaczać z głównych ulic i próbować się zgubić. Można dzięki temu trafić na wąskie przejścia na podwórka kamienic, ukryte ogródki czy schody prowadzące donikąd. Warto pospacerować uliczkami Starówki, usiąść przy najładniejszym placu Warszawy – Rynku Starego Miasta i obserwować tłumy turystów, którzy tłoczą się tutaj niemal przez cały okrągły rok.

GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA, znajduje się na Placu Piłsudskiego w miejscu gdzie ocalały po wojnie arkady dawnego Pałacu Saskiego. Atrakcją turystyczną są uroczyste zmiany warty, które mają miejsce w każdą niedzielę o godzinie 12:00. Warto jest przejść nieco dalej do pierwszego publicznego parku Warszawy – Ogrodu Saskiego, założonego w XVIII wieku.

KOŚCIOŁY, jest kilka kościołów w stolicy, które zasługują na szczególną uwagę: Katedra świętego Jana – oczywiście odbudowana po wojnie, znajdują się tu między innymi bardzo cenny krucyfiks z XVI wieku, płyta nagrobna ostatnich książąt mazowieckich (pochowani są w podziemiach kościoła, podobnie jak na przykład Henryk Sienkiewicz). Druga świątynia warta odwiedzenia to Kościół Franciszkanów, którego wnętrze niemal nietknięte przetrwało zawieruchę wojenną, a także Kościół Kapucynów, gdzie znajduje się sarkofag z sercem Jana III Sobieskiego i w okresie Świąt Bożego Narodzenia ruchoma szopka oraz Kościół Świętego Krzyża, której wnętrze kryje urny z sercem Fryderyka Chopina oraz Władysława Reymonta.

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, bardzo ciekawe, ” wielopokoleniowe” i nowoczesne muzeum (ekspozycje oprócz tradycyjnych zdjęć, przedmiotów, broni, pamiątek historycznych po dawnych mieszkańcach Warszawy opatrzone są również w elementy świetlne, dźwiękowe, filmowe itp.). Jednym z wydarzeń, które w największym stopniu do dziś określają tożsamość Warszawy jest tragiczny zryw pod koniec Drugiej Wojny Światowej. Miejsca związane z Powstaniem Warszawskim znajdziesz w całym mieście, mogą to być murale z symbolem Polski Walczącej, tablice pamiątkowe i dziury po pociskach w murach kamienic. W multimedialnym Muzeum Powstania Warszawskiego można posłuchać autentycznych relacji powstańców, zobaczyć replikę samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 i dowiedzieć się jak wyglądało życie w powstańczej Warszawie. Jeśli uda Ci się odwiedzić miasto 1 sierpnia, będziesz mieć okazję zaobserwować jak obchodzi ono rocznicę wybuchu powstania. Najlepiej być wtedy na Cmentarzu Powązkowskim albo w centrum miasta, aby doświadczyć jak o godzinie 17 (godzina „W” – start powstania) na minutę zatrzymuje się ono w hołdzie poległym. Otwarte zostało w w 60 rocznicę wybuchu powstania w zaadaptowanym specjalnie do tego celu zabytkowym XIX wiecznym budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich. To pamiątka i hołd oddany wszystkim, którzy walczyki i oddali życie w obronie Stolicy i całej Polski. Więcej zobaczcie na stronie muzeum.

ZAMEK UJAZDOWSKI, wzniesiony był w XVII wieku jako druga rezydencja królewska w Warszawie, jednak tak naprawdę tej funkcji nigdy nie pełnił. Dzisiaj natomiast, po gruntownej renowacji, mieści się w nim Centrum Sztuki Współczesnej. Warto jest się też przejść wzdłuż dawnych pałaców i reprezentacyjnych budynków oraz ciekawych kamienic ciągnących się wzdłuż niegdyś jednej z najbardziej eleganckich ulic Warszawy – Aleje Ujazdowskie.

ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE, jeden z najpiękniejszych (a może nawet najpiękniejszy) kompleks ogrodowo – pałacowy całej Polski, dawna letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Letnia siedziba królów polskich to także popularny kierunek wśród turystów odwiedzających Warszawę, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele mają one do zaoferowania. Poza spacerem w kierunku amfiteatru, karmieniem karpi na mostku przy Pałacu na Wyspie, w sezonie można tu bezpłatnie posłuchać koncertów chopinowskich, poćwiczyć jogę na trawie, czy przespacerować się po niedawno odrestaurowanym Ogrodzie Chińskim. Do kultowych należą już też wystawy prezentowane na ogrodzeniu parku wzdłuż Alei Ujazdowskich. Najbardziej charakterystyczne budowle kompleksu to bez wątpienia: Stara Pomaranczarnia– dziś największa galeria rzeźby w kraju, Biały Domek, gdzie można podziwiać ciekawe wnętrza, Pałac na Wodzie – miejsce gdzie król organizował swoje słynne obiady czwartkowe. Tutaj znajduje się również najsłynniejszy na całym świecie pomnik znakomitego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, a niedaleko od niego – Belweder.

WILANÓW, kolejny wspaniały zespół parkowo-pałacowy założony przez Jana III Sobieskiego na kupionych przez niego ziemiach. Znajduje się jakieś 6 km od centrum Warszawy. Obowiązkowo należy zwiedzić tutaj okazały barokowy pałac, z przestronnymi komnatami i salami a także rozległym dziedzińcem oraz park prezentujący dwa style – francuski i angielski. Wśród drzew, krzewów i innej roślinności dostrzec można liczne ciekawe XIX wieczne budowle (np. zameczek, oranżeria, altana)

PAŁAC KULTURY I NAUKI, symbol poprzedniej epoki, dar Związku Radzieckiego dla Warszawy, budynek przez jednym podziwiany a przez innych znienawidzony. Znajduje się Placu Defilad i jest najwyższym budynkiem w całej Polsce! Posiada mnóstwo sal, pomieszczeń, w których zlokalizowane są siedziby i biura wielu instytucji i firm. Można też wjechać na 30 piętro – taras widokowy, by podziwiać panoramę Warszawy. Znajduje się tu również ciekawe Muzeum Techniki.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK, powstało w 2005 roku i jego celem jest promowanie wśród najmłodszych zwłaszcza nauki, poprzez zabawę, eksperymenty, uczestnictwo w doświadczeniach itp. Tutaj można wszystkiego dotknąć, poczuć, sprawdzić, przetestować. Odbywają się tu wystawy stałe, znajdują się tu laboratoria a także jedyne w swoim rodzaju Planetarium – Niebo Kopernika. Zobacz więcej na stronie Centrum.

Profesjonalne zwiedzanie Warszawy zapewnia przewodnik Agus: www.agusinfo.com .

Kolejne ciekawe miejsca poniżej:

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE, jedno z najbardziej znanych miejsc w Warszawie. Znajduje się tutaj Pałac Prezydencki (Pałac Namiestnikowski), który wybudowany został w XVII wieku dla hetmana Koniecpolskiego (stąd też jeszcze jedna nazwa – Pałac Koniecpolskich). Na dziedzińcu pałacu, który dziś pełni rolę oficjalnej prezydenckiej siedziby znajduje się bardzo znany pomnik Józefa Poniatowskiego. Na Krakowskim Przedmieściu zobaczymy też XIX – wieczny pomnik Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, czy najsłynniejsze i najstarsze warszawskie hotele – Bristol oraz Europejski (niegdyś najbardziej ekskluzywny hotel w całej Europie).

Pałac w Wilanowie
To także jeden z klasyków turystycznej mapy Warszawy, ale naprawdę trudno się dziwić. Poza możliwością zwiedzenia wyjątkowego barokowego pałacu króla Jana III Sobieskiego, warto tu zaczerpnąć świeżego powietrza, przechadzając się po przepięknym przypałacowym ogrodzie. Pochodzi on z XVII wieku i został zaprojektowany w stylu włoskim, nawiązując do form antycznych, renesansowych i barokowych.

Wisła

Zagospodarowanie wschodniego brzegu Wisły to w ostatnich latach jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji Warszawy. Poza odnawiającym swoje oblicze Powiślem i fantastycznym Centrum Nauki Kopernik, nad wodą powstały bulwary, na które przenosi się życie mieszkańców, szczególnie w cieplejszych miesiącach w roku. Dyskoteki na barkach, mobilne teatry, plaże i pokazy świetlne fontann to tylko niektóre z nadwiślańskich atrakcji. Coraz popularniejsze stają się też rejsy po rzece, a Ci, którzy wolą bardziej kameralną atmosferę, mogą się przenieść na drugą, mniej zagospodarowaną stronę Wisły, skąd z kolei rozciąga się fantastyczny widok na lewobrzeżną Warszawę.

Turystyczne ABC

Podróżowanie to wspaniałe doświadczenie, które może mieć wiele korzyści. Oto kilka powodów, dla których warto podróżować:

  1. Poznanie nowych kultur - Podróżowanie pozwala nam poznać nowe kultury, zwyczaje i tradycje. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć różnice między narodami i ludźmi, a także nauczyć się szacunku dla innych kultur.
  2. Odkrywanie piękna świata - Świat pełen jest niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć na własne oczy. Podróżowanie daje nam możliwość odkrywania piękna natury, zabytków i architektury, co może być niezapomnianym doświadczeniem.
  3. Rozwijanie umiejętności - Podróżowanie może być sposobem na rozwijanie umiejętności, takich jak językowe, interpersonalne czy przywódcze. W trakcie podróży możemy też nauczyć się radzenia sobie w nowych sytuacjach i być bardziej niezależni.
  4. Poznanie samych siebie - Podróżowanie może dać nam możliwość poznania samych siebie na nowo. W nowych sytuacjach możemy zobaczyć, jak radzimy sobie w stresujących i trudnych sytuacjach, a także odkryć nasze pasje i zainteresowania.
  5. Przerwa od codzienności - Podróżowanie może być wspaniałą przerwą od codzienności i rutyny. Daje nam to szansę na relaks i odpoczynek, a także na ładowanie baterii przed powrotem do pracy i obowiązków.
  6. Budowanie relacji - Podróżowanie może być sposobem na budowanie relacji z innymi ludźmi. W trakcie podróży możemy poznać nowych ludzi, nawiązać przyjaźnie i zbudować relacje, które mogą przetrwać przez całe życie.

Podróżowanie może mieć wiele korzyści i być wspaniałym sposobem na rozwijanie się, poznawanie świata i budowanie relacji. Bez względu na to, czy podróżujemy za granicą, czy w kraju, każda podróż może być niezapomnianym doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *