Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre i wielu z nas niebawem ruszy na dłuższe wyjazdy. Jeszcze przed urlopem warto zadbać o skompletowanie apteczki, aby być gotowym na nieprzewidziane sytuacje, które mogą wydarzyć się po dotarciu na miejsce wypoczynku. Co warto zabrać ze sobą w drogę?

Przygotowanie apteczki jeszcze przed wyruszeniem z domu może nam pomóc zwłaszcza wtedy, gdy w miejscu, do którego wyjedziemy, nie będzie łatwego dostępu do apteki. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie Herbapol Poznań, producenta leku Urosept przez agencję badawczą K+Research, aż 49% Polek dba, aby podczas urlopu mieć ze sobą podręczny zestaw leków. Niewiele mniej, bo 48% respondentek, bierze ze sobą tylko niezbędne medykamenty, a do sklepu lub apteki udaje się w nagłych przypadkach. Tylko 3% ankieterek nie zabiera ze sobą żadnych leków, licząc, że w razie potrzeby kupi je na miejscu.

Co najczęściej pakujemy do apteczki?

Nie zawsze da się wszystko przewidzieć i zabrać dokładnie to, co będzie niezbędne w danej sytuacji. Wynik badania przeprowadzonego na zlecenie Herbapol Poznań, pokazuje, że Polki, które wyjeżdżają na urlop, najczęściej wkładają do apteczki środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (82% respondentek), produkty do opalania (72%), leki przyjmowane w sposób ciągły (70%) oraz preparaty przeciwko insektom (67%). Co więcej, blisko co piąta kobieta bierze ze sobą także leki na infekcje układu moczowego. To bardzo istotne, zwłaszcza, że letnie wyjazdy to czas, kiedy regularnie i intensywnie pływamy w jeziorach, hotelowych basenach czy przebywamy w jacuzzi. Do tego znacznie częściej siedzimy bezpośrednio na piasku. Wszystkie te czynniki ułatwiają rozwój infekcji układu moczowego, której dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu, można od razu zapobiegać lub przeciwdziałać.

Siła prosto z natury

Z opinii Polek, biorących udział w badaniu wynika, że w sytuacji infekcji układu moczowego dobrze sprawdzały się u nich środki naturalne, które zdaniem respondentek stanowią wartościowe uzupełnienie terapii. To m.in. leki pochodzenia ziołowego, czy rośliny jak na przykład rumianek, pokrzywa. Aż 41% uczestniczek badania, we wsparciu leczenia infekcji układu moczowego poza terapią lekami syntetycznymi, wspomaga się dodatkowo lekami pochodzenia roślinnego lub ziołowego. Tylko 11% Polek stosuje wyłącznie leki syntetyczne, a 7% – tylko leki z naturalnych składników.

Wpływ na rodzaj leków, które wybieramy, ma też wiek. Jak pokazują badania, im kobiety są starsze, tym częściej zauważają wartość tego typu środków pochodzenia roślinnego i ziołowego. Wśród badanych w grupie wiekowej 18-24 lata, kategorię produktów medycznych pochodzenia roślinnego i ziołowego, jako wartościowe uzupełnienie w leczeniu wybiera 32% kobiet, a w przypadku badanych powyżej 65 roku życia jest to ponad 61% respondentek. Wysokie zaufanie do takich medykamentów pokazuje, że wciąż są one dla kobiet bardzo ważnym wsparciem organizmu.

*Badanie zostało przeprowadzone przez K+Research by Insight Lab z wykorzystaniem ankiety internetowej (CAWI) w okresie od 24 maja do 30 maja 2023 r.. W badaniu wzięło udział 1000 pełnoletnich kobiet mieszkających w Polsce. Dobór próby badawczej miał charakter losowo-kwotowy.

Turystyczne ABC

Podróżowanie samemu może być wyzwaniem, ale także niezapomnianym doświadczeniem. Oto kilka porad, jak podróżować samemu:

  1. Wybierz odpowiednią destynację - Wybierz destynację, która odpowiada Twoim zainteresowaniom i preferencjom podróżniczym. Jeśli lubisz zwiedzać miasta, wybierz miejsce z ciekawą architekturą i bogatą historią. Jeśli preferujesz kontakt z naturą, wybierz miejsce, gdzie możesz uprawiać sporty na świeżym powietrzu lub po prostu odpocząć wśród pięknych krajobrazów.
  2. Znajdź dogodne noclegi - Przed wyjazdem zarezerwuj dogodne noclegi, które zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo. Możesz skorzystać z internetowych serwisów rezerwacyjnych, ale warto też poszukać tanich noclegów w hostelach lub kwaterach prywatnych.
  3. Przygotuj swój bagaż - Przygotuj swój bagaż zgodnie z planowanym typem podróży. Jeśli planujesz zwiedzanie miasta, warto zabrać wygodne buty i lekkie ubrania. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, zadbaj o odpowiedni sprzęt sportowy i wygodne ubrania. W każdym przypadku warto pamiętać o podstawowych artykułach higienicznych i lekarstwach, takich jak środki przeciwbólowe czy opatrunki.
  4. Przygotuj się na samotność - Podróżując samemu, należy się przygotować na samotność. Warto zabrać ze sobą dobre książki, słuchawki z muzyką lub podcastami oraz planować aktywności, które zapewnią nam kontakt z innymi ludźmi, np. wycieczki z przewodnikiem lub warsztaty tematyczne.
  5. Zadbaj o bezpieczeństwo - Podróżując samemu, zawsze warto pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Unikaj niebezpiecznych dzielnic, nie nos ciężkich sum pieniędzy przy sobie i staraj się trzymać na bieżąco z informacjami dotyczącymi ewentualnych zagrożeń.
  6. Bądź otwarty na nowe doświadczenia - Podróżując samemu, warto być otwartym na nowe doświadczenia. Warto próbować nowych potraw, poznawać nowych ludzi i uczestniczyć w lokalnych zwyczajach. Dzięki temu możemy poznać zupełnie nowe kultury i zrobić wspaniałe wspomnienia.

Podróżowanie samemu może być wyzwaniem, ale także niezapomnianym doświadczeniem. Warto przygotować się odpowiednio i cieszyć się wolnością, którą daje nam podróżowanie bez zobowiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *