Jak dobrze zorganizować wakacje nad wodą?
Tereny położone w bezpośredniej okolicy jezior są bardzo malownicze i nadają się w sam raz na zorganizowanie tam wypoczynku. Z uwagi na pogodę, wybranie się nad wodę następuje w sezonie wakacyjnym, bo kiedy jest zimno i pada trudno korzysta się z wszystkich walorów otoczenia (najczęściej przesiaduje w namiocie). Słoneczne dni nad jeziorem pozwalają nie tylko na zwiedzanie okolicy, ale również na opalanie się (wybrzeże często jest pokryte piaskiem, czyste i zachęcające do chwili relaksu). Przeciętny czas spędzony nad jeziorem składa się z następujących elementów: kąpiele, opalanie się, pływanie, włóczenie się po okolicy, poznawanie kultury i zwiedzanie pobliskich miejscowości, wieczorami – wspólne śpiewanie, ogniska, dyskoteki i opowieści o duchach. Zazwyczaj jest to wspaniała okazja do zawarcia nowych znajomości i odkrycia w sobie zapędów do jakiegoś sportu lub chociaż przyjemnej włóczęgi w nieznane.
Z dziećmi czy bez?
Nad jeziora często wybierają się całe rodziny. Bliskość wody, choćby na strzeżonych plażach i w małych zatoczkach, może być bardzo niebezpieczna dla dzieci. Planując swobodny wypoczynek połączony z relaksem na piasku można zostawić maluchy pod opieką kogoś w domu lub zmienić plany i zapewnić dzieciom pieczę przez cały czas spędzony nad jeziorem. Dorośli czasami nie doceniają pomysłowości swoich pociech oraz nie zdają sobie sprawy z tego, jak ciekawe pomysły przychodzą dzieciom do głowy pod wpływem np. bajek czy książek. Najlepiej nie spuszczać ich z oka i dodatkowo zainwestować w akcesoria zwiększające bezpieczeństwo (np. jakieś kapoki, koła ratunkowe).
A największa plaga to oczywiście KOMARY!
Nad jeziorami jest bardzo fajny mikroklimat i często są różne wioski w pobliżu, więc można nocować pod namiotem albo w domu. Zależy gdzie się pojedzie.