Weekend majowy coraz bliżej. W tym roku wypada on szczególnie korzystnie – niektórzy mogą liczyć nawet na dziewięć dni wypoczynku. To wystarczająco dużo czasu, by błogie lenistwo w domu poprzeplatać krótkimi wypadami za miasto. W pobliżu Wrocławia możemy znaleźć naprawdę wiele atrakcji. Wybraliśmy 5 najciekawszych, które zdecydowanie warto odwiedzić!

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Grodno wznosi się na szczycie Góry Chojna (ok. 450 m.n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich. Jego historia sięga 700 lat wstecz, aż do dziejów Piastów Śląskich. Mimo setek lat istnienia, wciąż jest to jedna z najlepiej zachowanych warowni na Dolnym Śląsku. Po przekroczeniu bram Zamku, uwagę zwracają oryginalne średniowieczne malowidła i unikatowa architektura. Zamek Grodno położony jest na terenie rezerwatu przyrody, zatem nie ma możliwości podjechania do niego bezpośrednio samochodem. Krótka wędrówka przez las zajmuje około 10-15 minut i zdecydowanie warta jest widoków, jakie rozpościerają się z zamkowej wieży na góry i Jezioro Bystrzyckie. Wybrzeże jeziora obfituje w wiele atrakcji, m.in. zaporę wodną, dwa punkty widokowe oraz szeroki wybór restauracji i ośrodków wypoczynkowych.

Twierdza Srebrna Góra w Górach Sowich

Twierdza Srebrna Góra to unikatowe miejsce na mapie Dolnego Śląska. Niegdyś należała ona do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie. Warto zaznaczyć, że w rzeczywistości Twierdza Srebrna Góra to nie jedna budowla, a cały kompleks fortów górujących nad miasteczkiem, z których największy podziw wzbudza potężny Fort Donjon o murach grubości 12 metrów! W jego skład wchodziło 151 pomieszczeń fortecznych, liczne magazyny, studnie, warsztaty rzemieślnicze, a nawet szpital, piekarnia czy browar, czyniąc fort całkowicie niezależnym i samowystarczalnym. Twierdza Srebrna Góra to obowiązkowy punkt wycieczkowy dla wszystkich pasjonatów historii, ale nawet laicy będą pod wrażeniem jego potęgi i niezwykłej architektury.

Arboretum Wojsławice

Nie wszyscy wiedzą, że zaledwie 50 kilometrów na południe od Wrocławia mieści się prawdziwy rajski ogród. Mowa o Arboretum Wojsławice, włączonym w struktury Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Arboretum czynne jest dla zwiedzających od maja do września. Można tu podziwiać największą w Polsce kolekcję różaneczników i azalii, rozmaite gatunki liliowców, bukszpanów, piwonii, a także rzadkie i zagrożone gatunki drzew oraz krzewów. Warto odwiedzić mieszczący się tu Polski Ogród Milenijny, gdzie zgromadzono unikatową kolekcję roślin polskiej hodowli. Szczególnie polecamy

spacer po tym miejscu w słoneczne majowe popołudnie, gdy kwitnące rośliny wprost zachwycają feerią przepięknych barw i zapachów.

Stawy Milickie

Stawy Milickie położone są w samym sercu malowniczej Doliny Baryczy. Ten wodny kompleks, założony w XIII wieku przez Zakon Cysterski, dziś składa się z niemal 300 stawów rybnych i stanowi największy w Europie ośrodek hodowli karpia. Nic więc dziwnego, że to właśnie figury tych ryb wyznaczają szlak po najważniejszych atrakcjach okolicy. Łącznie jest ich 30 i można znaleźć je przy najciekawszych obiektach zabytkowych i rekreacyjnych oraz miejscach aktywności i edukacji przyrodniczej. Charakterystyczną czerwoną rybkę znajdziemy przy Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu – miejscu odznaczonym certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca”. Mieści się tu niesamowite Muzeum Bombki – warte odwiedzenia nawet wiosną, inspirująca Galeria Druha Bolka, poświęcona lokalnemu bohaterowi i społecznikowi, a także jedyny taki Fish Truck – serwowanych w nim wybornych tostów z pastą z karpia nie znajdziecie nigdzie indziej! Podczas majówki będziecie tu mogli do woli korzystać z szerokiej oferty gier planszowych, przeznaczonych dla dużych i małych oraz obejrzeć serię interesujących filmów poświęconych Dolinie Baryczy. KOM to miejsce, do którego warto przyjechać z dziećmi, niezależnie od pogody czy pory roku. Gwarantujemy, że tutaj zawsze jest co robić.

Ślężański Park Krajobrazowy

Masyw Ślęży to jeden z głównych punktów turystycznych nieopodal Wrocławia, cieszący się niezwykłą popularnością – jest to wprost idealne miejsce na jednodniowy wypad na górską wycieczkę dla całej rodziny. Na szczyt Ślęży prowadzi wiele szlaków, przy czym zdecydowana większość z nich będzie odpowiednia nawet dla małych dzieci (szczególnie szlak prowadzący z Przełęczy Tąpadła). Trasy nie są długie, a widok ze szczytu wzniesienia rekompensuje wędrówkę. Po drodze warto zachować czujność, gdyż na zboczach Ślęży można się natknąć na pogańskie rzeźby kultowe sprzed około 600 lat, przyjmujące ciekawe formy zwierząt i postaci. Wprawne oko niemal na każdym kroku odnajdzie tu pozostałości dawnych, słowiańskich kultur, zamieszkujących niegdyś to niezwykłe miejsce.

Turystyczne ABC

Podróżowanie z psem może wymagać od Ciebie dodatkowego planowania, ale z odpowiednim przygotowaniem, Twój pupil może bezpiecznie i wygodnie podróżować z Tobą. Oto kilka porad, jak podróżować z psem:

  1. Przygotuj swojego psa do podróży - Przed podróżą upewnij się, że Twój pies jest przygotowany na podróż. Zadbaj o to, aby miał aktualną wizytę u weterynarza, zaszczepienia i wszelkie niezbędne dokumenty, takie jak paszport dla zwierząt. Jeśli Twój pies cierpi na choroby, skonsultuj się z weterynarzem, czy podróż jest dla niego bezpieczna.
  2. Wybierz odpowiedni transport - Wybierz odpowiedni transport dla siebie i swojego psa. Jeśli podróżujesz samochodem, zabezpiecz swojego psa odpowiednim zabezpieczeniem, np. klatką transportową, siatką lub pasami bezpieczeństwa. Jeśli podróżujesz samolotem, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty i że Twój pies spełnia wymagania przewoźnika.
  3. Przygotuj bagaż dla psa - Przygotuj bagaż dla swojego psa, w którym znajdą się jego karmę, miski, zabawki i inne niezbędne rzeczy. Jeśli Twój pies potrzebuje leków lub suplementów diety, pamiętaj o ich zabraniu.
  4. Zadbaj o wygody swojego psa - Podczas podróży zadbaj o wygodę swojego psa. Zapewnij mu odpowiednią ilość wody i odpoczynku. Regularnie wyprowadzaj psa na spacer, aby miał okazję do wyjścia z klatki transportowej i załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych.
  5. Znajdź dogodne miejsca noclegowe - Przed podróżą znajdź dogodne miejsca noclegowe, które akceptują zwierzęta domowe. Możesz skorzystać z internetowych serwisów rezerwacyjnych lub zapytać o to w punktach informacji turystycznej.
  6. Przestrzegaj przepisów - Podczas podróży przestrzegaj przepisów dotyczących zwierząt. Upewnij się, że Twój pies jest zawsze na smyczy, a w miejscach publicznych korzystaj z worków na odchody, aby zachować czystość.
  7. Bądź przygotowany na nagłe wypadki - Przed podróżą zaopatrz się w numer telefonu weterynarza lub kliniki weterynaryjnej, gdzie będziesz mógł skorzystać w przypadku nagłego wypadku z psem.

Podróżowanie z psem wymaga dodatkowego planowania, ale z odpowiednim przygotowaniem, Twój pupil może bezpiecznie i wygodnie podróżować z Tobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *