Ponad połowa Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje poza domem. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie portalu Wirtualna Polska, aż 43% z nich zdecyduje się na urlop w kraju[1]. Które miasta warto odwiedzić i dlaczego? Inspiracją mogą być największe polskie metropolie, wskazane w badaniu „Puls Miast”, a wśród nich szczególnie ciekawym miejscem na wakacyjny odpoczynek może być Gdańsk.

Marka PULZE wspólnie z domem badawczym SW Research zrealizowała badanie, podczas którego zapytano Polaków, z jakimi dźwiękami kojarzą im się największe polskie miasta. Większość badanych uważa, że w Gdańsku charakterystycznym elementem są dźwięki nadmorskie, takie jak szum fal (53%) i odgłosy mew (22%). Na trzecim miejscu znalazły się dźwięki typowe dla większości dużych miast, czyli samochody i tramwaje (16%). Choć obraz zdominowany przez hałasy uliczne nie najlepiej pasuje do gdańskiego krajobrazu dźwiękowego, to 6 na 10 mieszkańców Gdańska nadal zgadza się z tym stwierdzeniem.

Badanie posłużyło również do wyłonienia listy nietuzinkowych miejsc, których często próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, warto przyjrzeć się ciekawym, choć mniej popularnym, atrakcjom, które zapewnia Gdańsk.

City break na Wyspie

Wybrzeże to kierunek, który każdego lata wybierany jest przez miliony Polaków. Perełką na mapie północnej Polski jest Gdańsk, w którym poza tymi najbardziej popularnymi atrakcjami turystycznymi, na odkrycie czekają też mniej uczęszczane zakątki. Należą do nich m.in. piękne, niezadeptane przez turystów, szerokie plaże na Wyspie Sobieszowskiej. Obszar ten stanowi największą pod względem powierzchni i zarazem najbardziej wysuniętą nadmorską dzielnicę Gdańska. Jest to jedna z 3 polskich wysp oraz jedyna, która powstała w wyniku działalności człowieka.

Wyspa Sobieszowska to nieco mniej znany region, który jednocześnie stanowi idealną receptę na odpoczynek z dala od tłumów turystów. Natomiast w okolicy możemy odwiedzić aż dwa rezerwaty przyrody – Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. W pierwszym z nich przy odrobinie szczęścia można podziwiać liczne gatunki ptaków lęgowych tj.: nurogęsi oraz żurawie. Natomiast ciekawą osobliwością rezerwatu Mewia Łacha jest to, że w tamtych okolicach co jakiś czas pojawiają się stada fok. Poza zwiedzaniem rezerwatów oraz napawaniem się niesamowitą fauną, na wyspie Sobieszowskiej można skorzystać z licznych ścieżek rowerowych i spacerowych.

Wypoczynek w stylu romańskim

Jednym z bardziej nietuzinkowych sposobów na produktywny wypoczynek będzie odwiedzenie Gdańskiego Muzeum Archeologicznego „Piwnica Romańska”. Historia jego powstania jest o tyle niesamowita, że jest to tak naprawdę pozostałość po XIII-wiecznym klasztorze dominikanów, który został odkryty w 2005 roku, a dopiero 9 lat później zaczęto przyjmować zwiedzających. Jest to również najstarsze zachowane wnętrze na pomorzu.

Nazwa muzeum odnosi się do stylu architektonicznego, w jakim podziemia zostały skonstruowane. Odwiedzający mają możliwość podziwiania oryginalnych amfor lub innych 700-letnich zabytków. Wnętrza są oświetlone fluorescencyjnie, co dodatkowo podkreśla eliptyczne sklepienia oraz liczne filary. Dodatkowo prezentowane są filmy animowane wykorzystujące technologię 3D, które obrazują historię Kępy Dominikańskiej.

Jak brzmi Gdańsk?

Wizyta nad polskim morzem to także świetna okazja do spotkania z piosenką żeglarską. Początkiem lipca w Gdańsku odbywa się ogólnopolski festiwal szantowy „Szanty pod Żurawiem”, który gromadzi artystów. Wszechobecne dźwięki muzyki szantowej i żaglowce zacumowane przy nadbrzeżach Motławy tworzą w tym czasie prawdziwie magiczny klimat. To także poza szumem fal i śpiewem mew, jeden z wiodących dźwięków, który wskazali mieszkańcy w badaniu „Puls Miast”.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.pulsmiast.pl.

Badanie jakościowe zostało zrealizowane na zlecenie marki PULZE od 19 do 22 grudnia 2022 roku przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online – triady, zaś badania ilościowe realizowano od 3 do 12 stycznia 2023 roku metodą wywiadów online (CAWI).


[1] Badanie przeprowadzone przez portal Wirtualna Polska na panelu Ariadna, 2023 r.

Turystyczne ABC

Podróżowanie z ograniczonymi środkami finansowymi może być trudne, ale z odpowiednim podejściem i planowaniem, można cieszyć się przygodą bez wysokich kosztów. Oto kilka porad, jak podróżować przy ograniczonych środkach finansowych:

  1. Planuj z wyprzedzeniem - Planowanie z wyprzedzeniem może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza jeśli chodzi o transport i noclegi. Rezerwując bilety lotnicze lub pociągowe, noclegi w hostelach czy apartamentach z wyprzedzeniem, można znaleźć atrakcyjne oferty i zniżki.
  2. Szukaj promocji - Regularnie sprawdzaj oferty promocyjne na bilety lotnicze, noclegi czy wycieczki. Możesz też korzystać z serwisów oferujących zniżki i kupony rabatowe.
  3. Wyszukaj tańsze miejsca noclegowe - Zamiast rezerwować hotele, rozważ noclegi w hostelu, pensjonacie czy apartamencie. To znacznie tańsza opcja niż pobyt w hotelu, a dzięki temu będziesz miał więcej pieniędzy na zwiedzanie i inne atrakcje.
  4. Planuj posiłki - Planowanie posiłków może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na jedzeniu. Możesz kupować żywność w sklepach spożywczych, gotować własne posiłki w hostelu lub korzystać z restauracji, które oferują posiłki w niższych cenach.
  5. Szukaj darmowych atrakcji - W wielu miastach są darmowe atrakcje, takie jak muzea, parki czy miejsca widokowe. Sprawdź, co oferuje miasto, w którym się znajdujesz, i skorzystaj z tych darmowych opcji.
  6. Używaj transportu publicznego - Korzystanie z transportu publicznego jest znacznie tańsze niż wynajmowanie samochodu lub korzystanie z taksówek. Możesz też rozważyć wypożyczenie roweru lub korzystanie z aplikacji typu car-sharing.
  7. Podróżuj poza sezonem - Podróżowanie poza sezonem może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na noclegach, biletach lotniczych czy wycieczkach. W sezonie turystycznym ceny są zwykle wyższe, dlatego warto rozważyć podróżowanie poza szczytem sezonu.
  8. Unikaj dodatkowych opłat - Przed podróżą dokładnie sprawdź, jakie opłaty dodatkowe są naliczane, np. za dodatkowy bagaż lub wybór miejsca w samolocie. Unikanie tych opłat może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *