Ponad połowa Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje poza domem. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie portalu Wirtualna Polska, aż 43% z nich zdecyduje się na urlop w kraju[1]. Które miasta warto odwiedzić i dlaczego? Inspiracją mogą być największe polskie metropolie, wskazane w badaniu „Puls Miast”, a wśród nich szczególnie ciekawym miejscem na wakacyjny odpoczynek może być Gdańsk.

Marka PULZE wspólnie z domem badawczym SW Research zrealizowała badanie, podczas którego zapytano Polaków, z jakimi dźwiękami kojarzą im się największe polskie miasta. Większość badanych uważa, że w Gdańsku charakterystycznym elementem są dźwięki nadmorskie, takie jak szum fal (53%) i odgłosy mew (22%). Na trzecim miejscu znalazły się dźwięki typowe dla większości dużych miast, czyli samochody i tramwaje (16%). Choć obraz zdominowany przez hałasy uliczne nie najlepiej pasuje do gdańskiego krajobrazu dźwiękowego, to 6 na 10 mieszkańców Gdańska nadal zgadza się z tym stwierdzeniem.

Badanie posłużyło również do wyłonienia listy nietuzinkowych miejsc, których często próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Na chwilę przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, warto przyjrzeć się ciekawym, choć mniej popularnym, atrakcjom, które zapewnia Gdańsk.

City break na Wyspie

Wybrzeże to kierunek, który każdego lata wybierany jest przez miliony Polaków. Perełką na mapie północnej Polski jest Gdańsk, w którym poza tymi najbardziej popularnymi atrakcjami turystycznymi, na odkrycie czekają też mniej uczęszczane zakątki. Należą do nich m.in. piękne, niezadeptane przez turystów, szerokie plaże na Wyspie Sobieszowskiej. Obszar ten stanowi największą pod względem powierzchni i zarazem najbardziej wysuniętą nadmorską dzielnicę Gdańska. Jest to jedna z 3 polskich wysp oraz jedyna, która powstała w wyniku działalności człowieka.

Wyspa Sobieszowska to nieco mniej znany region, który jednocześnie stanowi idealną receptę na odpoczynek z dala od tłumów turystów. Natomiast w okolicy możemy odwiedzić aż dwa rezerwaty przyrody – Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. W pierwszym z nich przy odrobinie szczęścia można podziwiać liczne gatunki ptaków lęgowych tj.: nurogęsi oraz żurawie. Natomiast ciekawą osobliwością rezerwatu Mewia Łacha jest to, że w tamtych okolicach co jakiś czas pojawiają się stada fok. Poza zwiedzaniem rezerwatów oraz napawaniem się niesamowitą fauną, na wyspie Sobieszowskiej można skorzystać z licznych ścieżek rowerowych i spacerowych.

Wypoczynek w stylu romańskim

Jednym z bardziej nietuzinkowych sposobów na produktywny wypoczynek będzie odwiedzenie Gdańskiego Muzeum Archeologicznego „Piwnica Romańska”. Historia jego powstania jest o tyle niesamowita, że jest to tak naprawdę pozostałość po XIII-wiecznym klasztorze dominikanów, który został odkryty w 2005 roku, a dopiero 9 lat później zaczęto przyjmować zwiedzających. Jest to również najstarsze zachowane wnętrze na pomorzu.

Nazwa muzeum odnosi się do stylu architektonicznego, w jakim podziemia zostały skonstruowane. Odwiedzający mają możliwość podziwiania oryginalnych amfor lub innych 700-letnich zabytków. Wnętrza są oświetlone fluorescencyjnie, co dodatkowo podkreśla eliptyczne sklepienia oraz liczne filary. Dodatkowo prezentowane są filmy animowane wykorzystujące technologię 3D, które obrazują historię Kępy Dominikańskiej.

Jak brzmi Gdańsk?

Wizyta nad polskim morzem to także świetna okazja do spotkania z piosenką żeglarską. Początkiem lipca w Gdańsku odbywa się ogólnopolski festiwal szantowy „Szanty pod Żurawiem”, który gromadzi artystów. Wszechobecne dźwięki muzyki szantowej i żaglowce zacumowane przy nadbrzeżach Motławy tworzą w tym czasie prawdziwie magiczny klimat. To także poza szumem fal i śpiewem mew, jeden z wiodących dźwięków, który wskazali mieszkańcy w badaniu „Puls Miast”.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.pulsmiast.pl.

Badanie jakościowe zostało zrealizowane na zlecenie marki PULZE od 19 do 22 grudnia 2022 roku przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online – triady, zaś badania ilościowe realizowano od 3 do 12 stycznia 2023 roku metodą wywiadów online (CAWI).


[1] Badanie przeprowadzone przez portal Wirtualna Polska na panelu Ariadna, 2023 r.

Turystyczne ABC

Oto kilka porad, jak pakować walizkę, żeby zmieścić jak najwięcej rzeczy:

  1. Zaplanuj, co chcesz spakować - przed rozpoczęciem pakowania warto zrobić listę rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać. Dzięki temu będziemy mieć jasny obraz tego, co musimy spakować, co może nam pomóc w optymalnym wykorzystaniu przestrzeni.
  2. Zwiń ubrania - Zamiast składać ubrania, warto je zwinąć w formie rulonów, ponieważ zajmują wtedy mniej miejsca.
  3. Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń - W przypadku małych przedmiotów, takich jak skarpety, bielizna czy kosmetyki, warto wypełnić nimi puste przestrzenie w walizce.
  4. Wybierz właściwe ubrania - Zastanów się, jakie ubrania faktycznie potrzebujesz i wybierz te, które łatwo można zestawić w różne sposoby, tworząc różne stylizacje. Dzięki temu potrzebujesz mniej rzeczy.
  5. Korzystaj z worków próżniowych - Worki próżniowe pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni w walizce.
  6. Użyj techniki "roll-up" - Jeśli masz do spakowania ubrania z materiałów, które się nie gniotą, warto skorzystać z techniki "roll-up". Polega ona na zwinięciu ubrań w formie rulonów, które następnie układa się jedne na drugich.
  7. Pakuj buty w dolną część walizki - Buty zajmują sporo miejsca, dlatego warto umieścić je w dolnej części walizki, a wokół nich ułożyć mniejsze przedmioty.
  8. Waga bagażu - Pamiętaj, że każda linia lotnicza ma swoje zasady dotyczące wagi bagażu, warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku.
  9. Walizka na kółkach - Jeśli masz dużo rzeczy do spakowania, warto wybrać walizkę na kółkach. Dzięki temu łatwiej ją przemieszczać i transportować.
  10. Użyj kosmetyczki - Warto spakować kosmetyki i drobiazgi do specjalnej kosmetyczki, która pomaga zorganizować te przedmioty i chroni je przed ewentualnym rozlaniem się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *