Już za parę dni, 24 czerwca, zaczynają się wakacje. Polacy, wciąż spragnieni wyjazdów po pandemii, masowo zapełnią dworce, lotniska, wsiądą w swoje auta i ruszą w drogę po wypoczynek. W tym czasie wiele starszych, samotnych osób marzy po prostu o wyjściu z domu. Z badań wynika, że ponad 12% z nich w ogóle nie opuszcza mieszkania. W samym Wrocławiu Śródmieście jest wg prognoz GUS ponad 5 000 osób po 85 roku życia. Schorowani, samotni, tęsknią za jednym dniem z dala od czterech ścian. To dla nich rusza akcja Wakacje jednego dnia Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, w której każdy może ufundować seniorom jeden dzień bliskich podróży.

● W te wakacje ponad połowa Polaków zamierza wyjechać na urlop. Tymczasem samotni seniorzy często nie są w stanie nawet wyjść za próg własnego mieszkania.

● Według raportu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich 12% seniorów nie wychodzi w ogóle z domu, a 26% jest osamotnionych. Dla wielu z nich wymarzoną wakacyjną destynacją jest – ławeczka w parku, ogród botaniczny, ogródek ulubionej kiedyś restauracji.

● Ruszyła akcja Wakacje jednego dnia, w ramach której każdy może ufundować wymarzony dzień wakacji  podopiecznym Stowarzyszenia.

Według badania CBOS¹ z 2023 r. ponad połowa dorosłych Polaków zamierza w tym roku wyjechać z domu w celach wypoczynkowych lub turystycznych, przy czym 54% planuje odpoczywać wyłącznie na terenie kraju, a 42% zagranicą. Polacy po doświadczeniach pandemii i z echami wojennych niepokojów w tle, są spragnieni wakacji. Jak wynika z badania biura podróży Travelplanet.pl ² rodacy pomimo wybierania w dobie inflacji najtańszych ofert, nie odmawiają sobie odpoczynku i ruszają w najróżniejsze zakątki świata, by cieszyć się towarzystwem bliskich i spełniać urlopowe marzenia. Pojawia się pytanie: jak nie teraz, to kiedy?

Tymczasem w blokach i kamienicach mieszkają samotni seniorzy, dla których spełnieniem marzeń są bliskie destynacje – ławeczka w parku, ogród botaniczny, ogródek ulubionej niegdyś restauracji. Pojawia się pytanie: jak nie teraz, to kiedy? Zwłaszcza, gdy dokucza samotność i niemożność opuszczania domu.

Samotni i uwięzieni

Samotni seniorzy, niewidoczni na co dzień – zamknięci w czterech ścianach z powodu trudności z samodzielnym wyjściem wynikających z chorób, ograniczeń ruchowych czy obaw przed samodzielnym wyjściem z domu, często nazywani „więźniami czwartego piętra”. Jak wskazuje najnowsze badanie z 2023 r. Stowarzyszenia mali bracia Ubogich³ co czwarta osoba starsza w wieku 80+ zmaga się z osamotnieniem, a 70% nie ma obok kogoś, komu mogłyby zaufać, zaś ponad 12% w ogóle nie opuszcza mieszkania.

Dokładnie z takim problemem spotyka się każdego dnia pani Teresa z Warszawy, która boi się wychodzić z domu, od kiedy nóżki jej metalowego balkonika zaklinowały się w torach tramwajowych. Boi się tego, że nikt jej nie pomoże, a kierowca jej nie zauważy i zginie pod kołami tramwaju. Od tamtego zdarzenia pani Teresa nie robi sama nawet zakupów. Prosi o to opiekunkę społeczną. Dlaczego nie bliskich? W maju 1982 roku pani Teresa straciła ojca, a miesiąc później ukochanego męża. Miał wówczas tylko 49 lat. Sama pani Teresa m teraz 93 lata, świetną pamięć, poczucie humoru i błysk w oczach. Wspomina męża, jak pół Polski zjeździli razem na motocyklu: Jantar nad morzem, Bieszczady. Teraz pani Teresa jest sama zamknięta w domu.

Z wolontariuszem na Wakacje jednego dnia

Samotni seniorzy, żeby udać się na spacer czy krótką wycieczkę, tak potrzebną zwłaszcza latem, potrzebują wsparcia drugiej osoby, która zapewni im bezpieczeństwo nie tylko fizyczne, lecz także emocjonalne. Takimi osobami są wolontariuszki i wolontariusze ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Wspierają przez cały rok, odwiedzają seniorów w ich domach, zapraszają na spacer, do kina czy do teatru, dbają o ich zdrowie i samopoczucie. Stowarzyszenie troszczy się o ponad 700 samotnych seniorów z 12 miast Polski, z czego we Wrocławiu o 67.
– Wiemy, że najlepszym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka – tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. – Dlatego prowadzimy wolontariat towarzyszący: dajemy seniorom swoją obecność, a przede wszystkim budujemy relacje oparte na empatii i przyjaźni. Co ważne, te relacje ubogacają obie strony. Zarówno senior, jak i wolontariusz inspirują się wzajemnie, wymieniają poglądami i doświadczeniami, co szczególnie cenne, gdy w parze są osoby z różnych pokoleń – wyjaśnia Joanna Mielczarek. – Takie relacje ze starszymi osobami to wspaniałe, rozwijające doświadczenie, dlatego gorąco zachęcam do dołączenia do grona wolontariuszy! Mamy licznych chętnych seniorów, którzy są zainteresowani takim wspierającym towarzystwem.

Powstawaniu dobrych, trwałych relacji najlepiej służą wspólne spotkania i współdzielenie doświadczeń. Dlatego tak ważna jest dla starszych osób możliwość spędzenia całego dnia ze swoim wolontariuszem, odwiedzenia w jego towarzystwie ulubionych miejsc, poznania nowych, ożywienia rutyny codzienności.

Na tę potrzebę odpowiada akcja Wakacje jednego dnia Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. W jej ramach wolontariusze organizacji zabierają swoich podopiecznych na małe wycieczki, by zapewnić odmianę od codzienności, dać nowe wrażenia, radość i słońce. Dlatego Stowarzyszenie gorąco zachęca, żeby wesprzeć akcję jako darczyńca. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę www.malibracia.org.pl/wakacje/ i ufundować całodniowe wakacje łódzkim seniorom. To niewielki gest, a zapewni samotnym starszym osobom bezcenny dzień pełen budujących przeżyć. Seniorów można wesprzeć także osobiście, dołączając do grona nowych wolontariuszy, których Stowarzyszenie zaprosi do kolejnych działań.  Idąc za potrzebami, rozwijamy działalność Stowarzyszenia w kolejnych miastach – wśród nich jest Wałbrzych, serdecznie zapraszamy więc starsze osoby i wolontariuszy do dołączenia!

– Jeden dzień wakacji jest dla starszych osób taką namiastką urlopu, wypoczynku letniego – mówi Agnieszka Cymerkiewicz, koordynatorka regionalna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich we Wrocławiu. – Seniorom czasem stan zdrowia nie pozwala na wakacyjny wyjazd, a czasem i finanse. Jest jeszcze jedna zasadnicza kwestia: jeżeli nie mają z kim wyjechać i dzielić wspólnego czasu, to uważają, że w ogóle nie ma sensu wyjeżdżać. Człowiek potrzebuje drugiego człowieka, by dzielić z nim troski i radości – mówi Agnieszka Cymerkiewicz. – Dlatego oferujemy seniorom i wolontariuszom możliwość spędzenia wspólnego szczególnego dnia latem w ramach akcji Wakacje jednego dnia. Seniorzy, którzy już brali w niej udział, czekają z utęsknieniem na kolejne wakacje. Wolontariusz spędza wówczas ze starszą osobą prawie cały dzień na wspólnych atrakcjach – wyjaśnia. –  Często jest to czas na świeżym powietrzu – ogród botaniczny, zoo, park, wypad za miasto i dodatkowo wspólny posiłek, kawa, herbata, ciacho. Wtedy z twarzy seniora nie schodzi uśmiech. Są aktywni jak kiedyś, z ludźmi, coś się dzieje – mówi koordynatorka.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od kilkunastu lat pomaga seniorom w Polsce. Działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, którego ideą jest regularna obecność wolontariusza w życiu samotnej starszej osoby. Codzienny kontakt, rozmowa telefoniczna, wsparcie emocjonalne, wycieczki, odwiedziny, wspólne spędzanie czasu – to tylko niektóre z wielu inicjatyw organizacji.

– Chcielibyśmy, aby czas wakacji, których tak dziś jesteśmy spragnieni, był także chwilą urlopu od codzienności dla starszych osób. My najlepiej wypoczywamy podczas podróży lub zagranicznych wycieczek, a samotnym seniorom

wystarczy przekroczenie granic swoich czterech ścian. Bez naszej pomocy nie są w stanie tego dokonać – dodaje Joanna Mielczarek. Dzięki pomocy darczyńców i wolontariuszy w ubiegłym roku Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich udało się zorganizować 243 bezpieczne wycieczki.

Szczegóły akcji Wakacje jednego dnia można znaleźć tutaj: www.malibracia.org.pl/wakacje/

¹ Komunikat z badań „Wyjazdy turystyczne Polaków w 2022 roku i plany na rok 2023,” CBOS, 2023.
² Badanie wpływu inflacji na plany wakacyjne Polaków w 2023 r., Research Partner dla Travel.planet.pl, 2003.
³ Raport „Samotność wśród osób 80+”, Pollster dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, marzec 2023.

***
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych, samotnych. Dzięki Stowarzyszeniu seniorzy stają się widoczni w społeczeństwie.

Turystyczne ABC

Oto kilka porad, jak pakować walizkę, żeby zmieścić jak najwięcej rzeczy:

  1. Zaplanuj, co chcesz spakować - przed rozpoczęciem pakowania warto zrobić listę rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać. Dzięki temu będziemy mieć jasny obraz tego, co musimy spakować, co może nam pomóc w optymalnym wykorzystaniu przestrzeni.
  2. Zwiń ubrania - Zamiast składać ubrania, warto je zwinąć w formie rulonów, ponieważ zajmują wtedy mniej miejsca.
  3. Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń - W przypadku małych przedmiotów, takich jak skarpety, bielizna czy kosmetyki, warto wypełnić nimi puste przestrzenie w walizce.
  4. Wybierz właściwe ubrania - Zastanów się, jakie ubrania faktycznie potrzebujesz i wybierz te, które łatwo można zestawić w różne sposoby, tworząc różne stylizacje. Dzięki temu potrzebujesz mniej rzeczy.
  5. Korzystaj z worków próżniowych - Worki próżniowe pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni w walizce.
  6. Użyj techniki "roll-up" - Jeśli masz do spakowania ubrania z materiałów, które się nie gniotą, warto skorzystać z techniki "roll-up". Polega ona na zwinięciu ubrań w formie rulonów, które następnie układa się jedne na drugich.
  7. Pakuj buty w dolną część walizki - Buty zajmują sporo miejsca, dlatego warto umieścić je w dolnej części walizki, a wokół nich ułożyć mniejsze przedmioty.
  8. Waga bagażu - Pamiętaj, że każda linia lotnicza ma swoje zasady dotyczące wagi bagażu, warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku.
  9. Walizka na kółkach - Jeśli masz dużo rzeczy do spakowania, warto wybrać walizkę na kółkach. Dzięki temu łatwiej ją przemieszczać i transportować.
  10. Użyj kosmetyczki - Warto spakować kosmetyki i drobiazgi do specjalnej kosmetyczki, która pomaga zorganizować te przedmioty i chroni je przed ewentualnym rozlaniem się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *