Piękne polskie zamki dla miłośników historii

Poszukując ciekawych atrakcji w Polsce niejednokrotnie trafimy na zabytkowe budowle – zamki, dwory królewskie, pałace. Ich potężne sylwetki dominują nad krajobrazem, a wnętrza są albo zaanektowane pod muzea lub inne kulturalne obiekty, albo też nadgryzione zębem czasu i wymagają remontu. Tego typu budynków znajdziemy dużo i niejednokrotnie będą to naprawdę fascynujące miejsca, pokazujące, że nie trzeba wyjeżdżać do innych krajów, by móc odkrywać historyczne tajemnice ukryte gdzieś w lochach lub pozostałościach sal rycerskich.

Nie do każdego takiego obiektu będzie można wejść. Niektóre są dostępne dla turystów przez kilka dni w tygodniu, inne trzeba oglądać z zewnątrz. Z uwagi na to, że polska historia jest pełna zdarzeń takich jak najazdy Szwedów, Niemców, Rosjan i innych agresorów, zły stan pięknych zamków nie powinien dziwić. Na szczęście wiele poważnie uszkodzonych zamków udało się przywrócić do świetności, chociaż nie było to tanie.

Jak zwiedzać i co zwiedzać?

Dużo zależy od posiadanego budżetu. Dysponując niewielką ilością środków, można poszukać zabytkowych budowli w swojej bezpośredniej okolicy. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kilka czy kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania znajdują się np. jakieś malownicze ruiny albo też istnieje jakiś obiekt, który kiedyś był pałacem królewskim, a obecnie jest tam restauracja lub muzeum. Przy większych zasobach finansowych wybrać się można w tournée po polskich zamkach, koniecznie odwiedzając Krzyżtopór, Malbork oraz Kurozwęki.

Turystyczne ABC

Oto kilka porad, jak pakować walizkę, żeby zmieścić jak najwięcej rzeczy:

 1. Zaplanuj, co chcesz spakować - przed rozpoczęciem pakowania warto zrobić listę rzeczy, które chcemy ze sobą zabrać. Dzięki temu będziemy mieć jasny obraz tego, co musimy spakować, co może nam pomóc w optymalnym wykorzystaniu przestrzeni.
 2. Zwiń ubrania - Zamiast składać ubrania, warto je zwinąć w formie rulonów, ponieważ zajmują wtedy mniej miejsca.
 3. Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń - W przypadku małych przedmiotów, takich jak skarpety, bielizna czy kosmetyki, warto wypełnić nimi puste przestrzenie w walizce.
 4. Wybierz właściwe ubrania - Zastanów się, jakie ubrania faktycznie potrzebujesz i wybierz te, które łatwo można zestawić w różne sposoby, tworząc różne stylizacje. Dzięki temu potrzebujesz mniej rzeczy.
 5. Korzystaj z worków próżniowych - Worki próżniowe pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni w walizce.
 6. Użyj techniki "roll-up" - Jeśli masz do spakowania ubrania z materiałów, które się nie gniotą, warto skorzystać z techniki "roll-up". Polega ona na zwinięciu ubrań w formie rulonów, które następnie układa się jedne na drugich.
 7. Pakuj buty w dolną część walizki - Buty zajmują sporo miejsca, dlatego warto umieścić je w dolnej części walizki, a wokół nich ułożyć mniejsze przedmioty.
 8. Waga bagażu - Pamiętaj, że każda linia lotnicza ma swoje zasady dotyczące wagi bagażu, warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku.
 9. Walizka na kółkach - Jeśli masz dużo rzeczy do spakowania, warto wybrać walizkę na kółkach. Dzięki temu łatwiej ją przemieszczać i transportować.
 10. Użyj kosmetyczki - Warto spakować kosmetyki i drobiazgi do specjalnej kosmetyczki, która pomaga zorganizować te przedmioty i chroni je przed ewentualnym rozlaniem się.
2 thoughts on “Historia zaklęta w zamkach”
 1. Warto jednak uważać na obiekty teoretycznie porzucone, jakieś stare ruiny, bo niejednokrotnie są w złym stanie technicznym i można tam ulec wypadkowi.

 2. Fajnym pomysłem jest też zwiedzenie zamków, w których rzekomo straszy – mamy w kraju sporo takich budynków. Emocje gwarantowane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *