Piękne polskie zamki dla miłośników historii

Poszukując ciekawych atrakcji w Polsce niejednokrotnie trafimy na zabytkowe budowle – zamki, dwory królewskie, pałace. Ich potężne sylwetki dominują nad krajobrazem, a wnętrza są albo zaanektowane pod muzea lub inne kulturalne obiekty, albo też nadgryzione zębem czasu i wymagają remontu. Tego typu budynków znajdziemy dużo i niejednokrotnie będą to naprawdę fascynujące miejsca, pokazujące, że nie trzeba wyjeżdżać do innych krajów, by móc odkrywać historyczne tajemnice ukryte gdzieś w lochach lub pozostałościach sal rycerskich.

Nie do każdego takiego obiektu będzie można wejść. Niektóre są dostępne dla turystów przez kilka dni w tygodniu, inne trzeba oglądać z zewnątrz. Z uwagi na to, że polska historia jest pełna zdarzeń takich jak najazdy Szwedów, Niemców, Rosjan i innych agresorów, zły stan pięknych zamków nie powinien dziwić. Na szczęście wiele poważnie uszkodzonych zamków udało się przywrócić do świetności, chociaż nie było to tanie.

Jak zwiedzać i co zwiedzać?

Dużo zależy od posiadanego budżetu. Dysponując niewielką ilością środków, można poszukać zabytkowych budowli w swojej bezpośredniej okolicy. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kilka czy kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania znajdują się np. jakieś malownicze ruiny albo też istnieje jakiś obiekt, który kiedyś był pałacem królewskim, a obecnie jest tam restauracja lub muzeum. Przy większych zasobach finansowych wybrać się można w tournée po polskich zamkach, koniecznie odwiedzając Krzyżtopór, Malbork oraz Kurozwęki.

2 thoughts on “Historia zaklęta w zamkach”
  1. Warto jednak uważać na obiekty teoretycznie porzucone, jakieś stare ruiny, bo niejednokrotnie są w złym stanie technicznym i można tam ulec wypadkowi.

  2. Fajnym pomysłem jest też zwiedzenie zamków, w których rzekomo straszy – mamy w kraju sporo takich budynków. Emocje gwarantowane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *