Język norweski (norw. norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Dialekty norweskie tworzą z dialektami szwedzkimi i dialektami duńskimi kontinuum, w którym występuje zjawisko asymetrycznej wzajemnej zrozumiałości (osobom znającym norweski łatwiej jest zrozumieć języki skandynawskich sąsiadów). Współczesny język norweski nie posiada ujednoliconego standardu wymowy; wszystkie dialekty uchodzą za równorzędne. Do zapisu wykorzystywane są dwa standardy piśmiennicze: bokmål (dosł. „język książkowy”) oraz nynorsk (dosł. „nowonorweski”). Język posiada status urzędowego w Norwegii.

Formalnie rzecz biorąc, oba warianty języka pisanego są równoważne i równouprawnione na podstawie ustawy o używaniu języka w urzędach publicznych z 1980 roku. W praktyce wariant nynorsk preferowany jest tylko przez około 10% użytkowników języka, mimo że większość lokalnych odmian języka jest przezeń znacznie lepiej oddawana na piśmie. Wpływ na to mają kwestie pozajęzykowe, związane z postrzeganiem obu form języka pisanego przez samych Norwegów, a także ich genezą – podczas gdy oparty na duńszczyźnie bokmål rozkwitał przede wszystkim w miastach, mający swe źródła w rodzimych norweskich dialektach nynorsk kojarzony jest głównie z obszarami wiejskimi.

Norweski jest jednym z języków Rady Nordyckiej. Dzięki Konwencji języków nordyckich obywatele państw nordyckich mówiący po norwesku mają prawo korzystać z tego języka w kontaktach z urzędami państwowymi, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów związanych z ewentualnym tłumaczeniem. Konwencja weszła w życie 1 marca 1987.

Językiem norweskim posługuje się 5 mln osób. Jest językiem z silnie zaakcentowanymi dialektami, wskazującym skąd dana osoba pochodzi. Uważany za najłatwiejszy spośród języków skandynawskich: wymowa jest dużo łatwiejsza niż w duńskim (być może dlatego, że nie ma tu ogólnie przyjętej formy), a gramatyka łatwiejsza niż w szwedzkim (brak odmiany przez osoby i przypadki). W życiu publicznym przyjmuje się dwie formy: bokmål (posługuje się nią 3,5 miliona osób) i nynorsk (około 700 tysięcy mówiących).

Warto wiedzieć, że Polska jest największym beneficjentem (z przyznaną alokacją 578,1 milionów euro) Funduszy Norweskich i EOG. Plusy Norwegii to chłonny rynek pracy i śladowe bezrobocie (na poziomie 3,5 proc.), ale przede wszystkim wysokie zarobki. Nawet osoby wykonujące proste prace mogą liczyć na roczny przychód sięgający ponad 200 tys. zł.

Z roku na rok rośnie wartość wymiany handlowej między Polską a Skandynawią. Bliskie położenie, niskie koszty i dobrze wykwalifikowana kadra są zachętą dla północnych firm do rozwijania działalności w Polsce. Według danych Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej również polskie firmy coraz częściej decydują się na zainwestowanie lub przynajmniej eksportowanie tam swoich towarów. Po Niemczech kraje skandynawskie są drugim najważniejszym kierunkiem sprzedaży dla polskich przedsiębiorstw (7,4 % udziału w polskim eksporcie).

Tłumaczenie z lub na język norweski zamówisz w biurze tłumaczeń języka norweskiego http://www.biurotlumaczen.pl/biuro-tlumaczen-norweski/ od Biura Tłumaczeń http://www.biurotlumaczen.pl/.

Turystyczne ABC

Podróżowanie samemu może być wyzwaniem, ale także niezapomnianym doświadczeniem. Oto kilka porad, jak podróżować samemu:

  1. Wybierz odpowiednią destynację - Wybierz destynację, która odpowiada Twoim zainteresowaniom i preferencjom podróżniczym. Jeśli lubisz zwiedzać miasta, wybierz miejsce z ciekawą architekturą i bogatą historią. Jeśli preferujesz kontakt z naturą, wybierz miejsce, gdzie możesz uprawiać sporty na świeżym powietrzu lub po prostu odpocząć wśród pięknych krajobrazów.
  2. Znajdź dogodne noclegi - Przed wyjazdem zarezerwuj dogodne noclegi, które zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo. Możesz skorzystać z internetowych serwisów rezerwacyjnych, ale warto też poszukać tanich noclegów w hostelach lub kwaterach prywatnych.
  3. Przygotuj swój bagaż - Przygotuj swój bagaż zgodnie z planowanym typem podróży. Jeśli planujesz zwiedzanie miasta, warto zabrać wygodne buty i lekkie ubrania. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, zadbaj o odpowiedni sprzęt sportowy i wygodne ubrania. W każdym przypadku warto pamiętać o podstawowych artykułach higienicznych i lekarstwach, takich jak środki przeciwbólowe czy opatrunki.
  4. Przygotuj się na samotność - Podróżując samemu, należy się przygotować na samotność. Warto zabrać ze sobą dobre książki, słuchawki z muzyką lub podcastami oraz planować aktywności, które zapewnią nam kontakt z innymi ludźmi, np. wycieczki z przewodnikiem lub warsztaty tematyczne.
  5. Zadbaj o bezpieczeństwo - Podróżując samemu, zawsze warto pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Unikaj niebezpiecznych dzielnic, nie nos ciężkich sum pieniędzy przy sobie i staraj się trzymać na bieżąco z informacjami dotyczącymi ewentualnych zagrożeń.
  6. Bądź otwarty na nowe doświadczenia - Podróżując samemu, warto być otwartym na nowe doświadczenia. Warto próbować nowych potraw, poznawać nowych ludzi i uczestniczyć w lokalnych zwyczajach. Dzięki temu możemy poznać zupełnie nowe kultury i zrobić wspaniałe wspomnienia.

Podróżowanie samemu może być wyzwaniem, ale także niezapomnianym doświadczeniem. Warto przygotować się odpowiednio i cieszyć się wolnością, którą daje nam podróżowanie bez zobowiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *